Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Zapraszamy na koncert Lubelskiej Federacji Bardów!

Archiwum wiadomości

09.09.2013

Zapraszamy na koncert Lubelskiej Federacji Bardów!

Zapraszamy na koncert Lubelskiej Federacji Bardów!

Koncert Lubelskiej Federacji Bardów w Puławach tuż, tuż... Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, czy warto kupić bilet, zachęcamy do zapoznania się z historią grupy. I przypominamy: 11 września, tj. środa, godz. 18.00, sala widowiskowa POK "Dom Chemika". Na parterze usiądziecie za 30 zł, a z balkonu koncertu posłuchacie za 20 zł. :-)

 

A zaczęło się tak...

 

W połowie lat dziewięć dziesiątych ubiegłego stulecia Lubelszczyzna miała kilkanaście osób uprawiających piosenkę literacką na pierwszorzędnym poziomie. Pojawili się zwycięzcy ogólnopolskich konkursów, tych osób przybywało. Naturalną potrzebą stało się zorganizowanie środowiska. Były więc comiesięczne spotkania w klubie Kotłownia, następnie w Kawiarni Artystycznej Hades. Wymyślono nazwę: Lubelska Federacja Bardów. Lubelska, bo terytorium. Federacja, bo luźny związek niezależnych podmiotów. Bardów, bo zamierzano uprawiać piosenkę autorską, zaangażowaną w sprawy wszelkie świata tego.

 

Sposób organizacji pracy i występy przypominały metody stosowane w piwnicach artystycznych, gdzie jest wielu autorów, wielu kompozytorów i wielu wykonawców. Gdzie nie ma jednego lidera. Gdzie są tylko kierownicy poszczególnych projektów, co chwilę inni. Gdzie decyzje zapadają w głosowaniu. Członkowie umówili się pisać utwory do użytku wspólnego LFB, ale i wykonywać równolegle solowe projekty. Osobność grupy zasadzać się miała na jednoczesnym epatowaniu energią i oryginalnym przekazem.

 

Pierwszy koncert w Hadesie został nagrany i wydany na płycie w 1999 roku. Wtedy brzmienie grupy charakteryzowało sześć głosów, fortepian, gitara i altówka. To brzmienie utrzymało się jeszcze na kolejnej płycie, gdzie LFB wykonała nieznane utwory Kazimierza Grześkowiaka. Z czasem dwóch głosów ubyło, a w to miejsce weszły bas i perkusja. Następne pięć płyt nagrano z użyciem sekcji rytmicznej. Zespół mógł dzięki temu występować nie tylko w kameralnych warunkach, ale i na masowych imprezach.

 

LFB od początku weszła w nurt festiwalowy występując w roli gwiazdy podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i Olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Tak zarysowany kierunek utrzymuje do dziś. Formacja odbyła też wiele wędrówek po świecie: Wiedeń, Londyn, Nowy Jork, Paryż, Lwów i Dublin. Stale przyznaje się do swoich lubelskich korzeni i realizuje kolejne plany. Wszyscy członkowie zespołu piszą i komponują. Składają się na repertuar wspólny i wydają płyty solowe, ale czasem też oddają swój czas i talent na rzecz innych twórców. Po upamiętnieniu poezji Karola Wojtyły i piosenek Kazimierza Grześkowiaka przyszedł czas na prowokację intelektualną w pięknej formie muzycznej – na pokazanie, gdzie jest poezja w twórczości Edwarda Stachury.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"