Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Wystawa malarstwa Kazimierza Kotlińskiego "Reminiscencje natchnień"

Archiwum wiadomości

08.09.2017

Wystawa malarstwa Kazimierza Kotlińskiego "Reminiscencje natchnień"

Wystawa malarstwa Kazimierza Kotlińskiego "Reminiscencje natchnień"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Kazimierza Kotlińskiego „Reminiscencje natchnień”, który odbędzie się 15 września 2017 r. o godz. 18.00 w Puławskiej Galerii Sztuki POK „Dom Chemika”.

 

Wystawa czynna codziennie (oprócz sobót) w godzinach 11.00-17.00 od 17 września do 8 października 2017 r.


29 września 2017 r. o godz. 18.00 w Puławskiej Galerii Sztuki odbędzie się spotkanie autorskie (z losowaniem obrazu dla uczestników). Spotkanie będzie zorganizowane z okazji Jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Puławach.

 

__________________________________________________________

 

Kazimierz Kotliński  urodził się w Piaskach koło Lublina (1927). Świadectwo maturalne otrzymał w Lublinie. Najpierw rozpoczął studia ekonomiczne (KUL), a potem ukończył Politechnikę w Krakowie. Tam tez przebiegała jego edukacja plastyczna pod opieką Adama Bunscha, ucznia Józefa Mehoffera.

 

Dobrze znany, emerytowany zasłużony nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Puławach (ZST), pedagog, animator kultury, artysta malarz, poeta, pisarz. Prowadził ćwiczenia i wykłady na wyższych uczelniach.

Zdobywca licznych nagród w organizowanych konkursach. Otrzymał także nagrodę (pucharowe Grand Prix) na VII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli (Lublin 2004) i wyróżnienie na podobnym przeglądzie (2010). Podczas obchodów Jubileuszu 50-lecia Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, przyjął w galerii „Czarna Inez” gratulacje Wojewody i Marszałka Lubelskiego.

 

Wystawiał wielokrotnie w Puławach, Dęblinie, Lublinie, Poznaniu, Kazimierzu Dolnym (również w Kuncewiczówce). Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju ( m.in. w Szczecinie, Warszawie, Lublinie, Chełmie oraz w Puławach), ale także za granicą (we Francji (Antibes, Paryż), USA (Miami-Floryda) oraz na Węgrzech)

 

Maluje kompozycje figuratywne z pogranicza abstrakcji, kwiaty, portrety, pejzaże. Podejmuje się również ilustrowania książek. Nie tak dawno opatrzył reprodukcjami własnych obrazów antologię pieśni polskich w opracowaniu Janusza Gaweckiego i dr Henryka Pogorzelskiego. Prowadził przez wiele lat własną pracownię plastyczną w Puławach.

 

Zasłużony dla Oświaty, Kultury Polskiej, UMCS, a także wielu innych organizacji i środowisk. Otrzymał Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, członkiem honorowym Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków i członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.

 

Prezentowana w Puławskiej Galerii Sztuki wystawa nosi tytuł „Reminiscencje natchnień”. Ma ona swoja interpretację, należy bowiem do oryginalnego zbioru pod względem kolorytu, formy, treści i użytego tworzywa. W swoich wywodach literackich Kazimierz Kotliński często nawiązywał do podwójności znaczenia rzeczy i zjawisk w szerokim sposobie patrzenia na zachodzące przemiany. Pochodna tych obserwacji niekiedy przekłada się także na ujęcia plastyczne. Część obrazów poświęconych jest rodzinie Czartoryskich, niekiedy w symbolicznym ujęciu.

 

Kazimierz Kotliński w swoich rozważaniach nieśmiało formułuje sentencję: „Oscylacja naszej osobistej aktywności intelektualnej, niechby również wprost pamięci i uwagi, wobec coraz liczniej występujących bodźców zewnętrznych, także atrakcyjnych produktów rynkowych minimalizuje swój cykl pod każdym względem. Dlatego jawi się tendencja w wymianie wszelakich dóbr do mocnego uderzenia w ludzką psychikę, celem wzbudzenia nimi zainteresowań, która zapewne kończy się jakimś jej urazem. Narzucająca się sytuacja wpływa na tworzenie i odbiór wszelkiej maestrii. Krańcowo innym sposobem jest możliwość prezentowania twórczego dorobku w formie przyjaznej dla człowieka, prostego w odczycie, ale fascynującego swoim walorem ujęcia estetycznego i oryginalnością. Powodzenie takiej propozycji wymaga jednak należytego przygotowania adherentów sztuki, z czego najczęściej rezygnujemy. Jest to zapewne praprzyczyna pustoszejących salonów sztuki”.

 

 

 

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"