Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Wernisaż wystawy Zbigniewa Strzyżyńskiego

Archiwum wiadomości

09.04.2018

Wernisaż wystawy Zbigniewa Strzyżyńskiego

Wernisaż wystawy Zbigniewa Strzyżyńskiego

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Zbigniewa Strzyżyńskiego pt. „Współodczuwanie formy”, który odbędzie się 13 kwietnia 2018 r. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 04 maja 2018 r. Wstęp wolny.

 

Wystawa Zbigniewa Strzyżyńskiego nawiązuje do realizacji rzeźbiarskich tworzonych przez ojca artysty: Wychowałem się w świecie rzeźb ojca. Później ten świat również współtworzyłem. Wykonaliśmy wspólnie wiele rzeźb i pomników. Teraz kiedy już odszedł, kiedy porządkuję i opisuję jego twórczość, często myślę o nim i jego pracach. (…) Zacząłem tworzyć obrazy wychodząc od form rzeźbiarskich ojca, również tych, które razem tworzyliśmy. Starałem się i nadal próbuję współodczuwać tę formę.


Zbigniew Strzyżyński - ur. w 1955 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Sławomira Mieleszki, studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą. Nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Komisarz Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. M. E. Andriollego.

 

 

Brał udział w ponad 200. wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zorganizował 14 wystaw indywidualnych. Laureat dziewięciu nagród i czterech wyróżnień w konkursach ogólnopolskich. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Za działalność artystyczną uhonorowany Nagrodą Starosty Puławskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego. W swoim dorobku ma liczne realizacje rzeźbiarskie, min. we współpracy z ojcem Stanisławem Strzyżyńskim wykonał: ławeczkę Bolesława Prusa w Nałęczowie, siedmiometrowej wysokości pomnik Chrystusa Zbawiciela w Warszawie, płaskorzeźby Wszystkich Świętych do kaplicy w Skawinie, pomnik Pomordowanych przez UB w Puławach, pomnik Maksymiliana Kolbe.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"