Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Gdyby nie było „Mamci”, nie byłoby „Powiśla”

Archiwum wiadomości

02.10.2018

Gdyby nie było „Mamci”, nie byłoby „Powiśla”

Gdyby nie było „Mamci”, nie byłoby „Powiśla”
 

Tańczą i śpiewają od 1953 roku. Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” świętował w ubiegły weekend jubileusz 65-lecia. Wyjątkowy moment w historii zespołu, artyści uczcili specjalnymi koncertami odbywającymi się w Końskowoli i Puławach. Od soboty grupa oficjalnie ma swojego patrona w osobie założycielki zespołu, Kazimiery Walczak, popularnie zwanej „Mamcią”.

 

Nadanie imienia Pani Kazimiery Walczak to wyjątkowa chwila, bo nawiązuje do korzeni, do źródła, do początków, do serca, które nazywa się „Mamcia” - tymi słowy ceremonię nadania imienia rozpoczął Dyrektor POK „Dom Chemika”, Zbigniew Śliwiński.

 

Puławski zespół rozpoczął swoją działalność ponad sześć dekad temu. Wszystko zaczęło się w Końskowoli, 11 kwietnia 1953 roku, gdzie odbyła się pierwsza próba. W ramach wydarzeń uświetniających obchody odbyła się uroczysta msza św. w intencji zespołu. Swoją długą historię „Powiśle” postanowiło uczcić tym, co jest kwintesencją grupy, czyli pieśnią i przede wszystkim tańcem.




Uroczystości inaugurowały wielopokoleniowe polonezy, w których udział wzięli zarówno seniorzy – pierwsze, założycielskie pary zespołu, jak i najmłodsze dzieci. Koncerty zaprezentowały cały dorobek artystyczny składu, na który składają się choreografie opracowane zarówno przez „Mamcię”, jak i długoletnią instruktor grupy, Aleksandrę Rolską.

 
 

Jubileusz był także czasem podsumowań i wspomnień. Najważniejszym wydarzeniem podczas cyklu występów „Powiśla” było nadanie imienia. Od soboty, pełna nazwa grupy to Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" im. Kazimiery Walczak "Mamci". W uroczystości nadania patrona wziął udział Grzegorz Walczak – syn Pani Kazimiery, który w imieniu całej rodziny podziękował za to szczególne wyróżnienie.

 


Gratulacje i słowa uznania na ręce instruktorów zespołu: Małgorzaty Knap, Łukasza Czerwińskiego, Konrada Grabowskiego składali licznie przybyli goście: władze wojewódzkie, powiatowe i miejskie oraz delegacje zaprzyjaźnionych zespołów. W uznaniu zasług zachowania tradycji ludowych, okolicznościowe medale niepodległościowe, członkom zespołu i kapeli wręczył przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego. Z okazji Jubileuszu władze Miasta Puławy uhonorowały zespół okolicznościową statuetką, a Prezydent Miasta przekazał specjalną nagrodę pieniężną na rozwój grupy.

 


Podczas trzech wypełnionych muzyką i tańcem dni, nie zabrakło także wielu wspomnień, łez, wzruszeń i emocji. Święto „Powiśla” pokazało, że w tańcach polskich tkwi moc i siła, która napędza kolejne pokolenia pasjonatów folkloru.

 

Gdyby nie było Pani Kazimiery Walczak – nie byłoby „Powiśla”. Jak dobry duch zachęcała, uczyła, wychowywała, otaczała opieką i matczyną czułością - powiedział kiedyś jeden z członków „Powiśla”. Nie sposób jednak zapomnieć o tych, którzy to dzieło przejęli, kontynuowali, rozwijali i uczynili wielką potęgę kultury ludowej i wpłynęli na piękną historię zespołu – podsumował Dyrektor.


Honorowy patronat nad wydarzeniem objął: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Puławy oraz Prezydent Polskiej sekcji CIOFF - Jerzy Chmiel.

Zadanie współfinansowano ze środków Województwa Lubelskiego w ramach projektu „65 lat grania i tańcowania w Niepodległej”.

Sponsorem wydarzenia była Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" Spółka Akcyjna.



Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertów Jubileuszowych:

KONCERT W KOŃSKOWOLI (28.092018 r.)
KONCERT JUBILEUSZOWY (29.09.2018 r.)
KONCERT GALOWY (30.09.2018 r.)

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"