Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Koncert Otwarcia - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Archiwum wiadomości

05.11.2018

Koncert Otwarcia - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Koncert Otwarcia - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

10 listopada, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy na Koncert Otwarcia. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka zainauguruje tegoroczne Wszystkie Strony Świata

Orkiestra jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju. Od 2006 roku jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest ADAM KLOCEK, który poprowadzi Orkiestrę w festiwalowym KONCERCIE OTWARCIA, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 10 listopada Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata włączy się również w te obchody. Podczas wieczornego koncertu usłyszymy sześć utworów.

Tamburetta Adama Jastrzębskiego cechuje się oryginalnymi i zaskakującymi rytmami oraz zmiennym nastrojem, co czyni ją nietypową na tle muzyki barokowej. To pierwszy utwór, jaki zostanie wykonany w Sali Kongresowej IUNG, a jego kompozytorem jest jeden z najwybitniejszych - choć niestety dziś mało znanych — warszawskich muzyków pierwszej połowy XVII wieku. Dwa kolejne utwory należą do Karola Kurpińskiego, przedstawiciela późnego klasycyzmu, który łączył klasyczne środki formalne z elementami polskiego folkloru. Dwie chatki  to jego debiut operowy, poprzedzony uwerturą (którą usłyszymy w Puławach) napisaną w stylu klasycznym. Z kolei Koncert klarnetowy B-dur to rozpoczęte w 1820 roku dzieło, z którego zachowała się do dziś jedynie pierwsza część napisana w formie sonatowej. Partię solową w tym utworze wykona MAREK MACIEJEWSKI.

Autorem najbardziej popularnych polskich oper XIX wieku oraz operetek, baletów i pieśni był Stanisław Moniuszko. Uwertura fantastyczna Bajka to utwór powstały w czasie, gdy kompozytor kończył pracę nad pierwszą wersją Halki. To jedno z niewielu dzieł instrumentalnych Moniuszki, o wielkim znaczeniu dla powstania gatunku poematu symfonicznego w Polsce, świadczy także o doskonałej znajomości zasad instrumentacji przez kompozytora. Dwa ostatnie utwory to kolejno Etiuda b-moll, op. 4, nr 3 (pochodząca z pierwszego cyklu etiud napisanych przez Szymanowskiego, który nawiązuje wyraźnie do wzoru gatunku stworzonego przez Chopina) oraz napisana pierwotnie jako utwór fortepianowy na cztery ręce Fantazja góralska Zygmunta Noskowskiego.
 
 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, fot. Tomasz Wolff
 

Marek Maciejewski — klarnet

Adam Klocek — dyrygent

 

Repertuar:

 

Adam Jarzębski (1590–1649) — Tamburetta (1627)

Karol Kurpiński (1785–1857) — uwertura do opery Dwie chatki (1811)

Karol Kurpiński (1785–1857) — Koncert klarnetowy B-dur (1823)

Stanisław Moniuszko (1819–1872) — uwertura fantastyczna Bajka (1848)

Karol Szymanowski (1882–1937) — Etiuda b-moll, op. 4, nr 3 (1900–1902)

Zygmunt Noskowski (1846–1909) — Fantazja góralska (1885)


Na koncert zapraszamy 10 listopada o godz., 19:00 do Sali Kongresowej IUNG w Pałacu Czartoryskich.



Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie POK „Dom Chemika” (ul. Wojska Polskiego 4), od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00–18:00 oraz na pół godziny przed każdym koncertem w miejscu jego odbywania się, tel. 81 886 20 24.

 

Przy zakupie co najmniej 3 biletów na różne koncerty przez jedną osobę — cena jednego biletu wynosi 10 zł.

 

Dzieci, uczniowie, studenci, emeryci, renciści, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie Klubu Seniora - wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki dla osób uprawnionych do odbioru wyłącznie w kasie „Domu Chemika”. Sprzedaż biletów i wydawanie bezpłatnych wejściówek rozpoczyna się 5 listopada 2018.


© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"