Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Wystawa Joanny Stasiak "Malarstwo na jedwabiu"

Archiwum wiadomości

05.01.2019

Wystawa Joanny Stasiak "Malarstwo na jedwabiu"

Wystawa Joanny Stasiak "Malarstwo na jedwabiu"

Malarstwo na jedwabiu to stara i wymagająca technika, do tego współcześnie dająca dość jednoznaczne skojarzenia ze sztuką użytkową. Ponad cztery lata temu, podczas podróży artystycznej do Indii, technika ta stała się nowym warsztatowym wyzwaniem także dla Joanny Stasiak, autorki znanej dotychczas przede wszystkim z fantastycznych, naznaczonych wieloznaczną wymową pejzaży na płótnie.

 

Pierwsze jej prace na jedwabiu powstawały na dachach domów w New Delhi, kolejne w warszawskiej pracowni, ostatnie tworzone są w magicznym, szczególnym dla artystki miejscu, w warmińskim Trękusie.

 

„Nie oddzielam tego doświadczenia od swoich poprzednich prac i w gruncie rzeczy uważam, że narzędzie jest ważne, ale czy pracuje się na szarym papierze czy na jedwabiu, to chodzi zawsze o to samo: rysunek, kolor“. /Joanna Stasiak/


Joanna Stasiak pozostawia nas w poczuciu, że zarówno twórczość jak i odbiór sztuki dopełniają się w sferze transcendencji; w przekonaniu, że świadomość innego wymiaru wciąż jest istotną pożywką i sensem sztuki. /Magdalena Durda-Dmitruk/

 

 

Joanna Stasiak w 1989 roku ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1991 r. odbyła studia podyplomowe w The Ruskin School of Drawing and Fine Art w Oksfordzie. Od 2006 r. pracuje w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię malarstwa w ramach Katedry Sztuk Pięknych, łącząc działania artystyczne z pracą pedagogiczną, prowadzi autorską galerię In Spe.

 

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Joanny Stasiak „Malarstwo na jedwabiu”, który odbędzie się 11 stycznia o godz. 18:00 w Galerii Aneks.


Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 3 lutego 2019 r., wstęp wolny.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"