Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » koncert "TAP IREE"

Program

miejsce:
godz. 19.00, sala widowiskowa
wstęp:
10 zł

koncert "TAP IREE"

"TAP IREE" to wyjątkowy koncert, podczas którego rytmy muzyki irlandzkiej będą mieszały się z brzmieniami muzyki elektronicznej. "TAP IREE" to wydarzenie, podczas którego jednego dnia na scenie zaprezentują się aż cztery różne formacje. "TAP IREE" to światło, muzyka i taniec w jednym.

Podczas koncertu będą prezentowane reprodukcje archiwalnych zdjęć Puław z zasobów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, a dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rzecz puławskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Podczas koncertu na scenie wystąpią:
  • Zespół Baletowy "Etiuda"  prowadzony przez Zofię Stec i od lat funkcjonujący w POK "Dom Chemika"; www.balet-etiuda.pl
  • EXYS  performance artystyczny składający się z muzyki elektronicznej Sławka Strzykowskiego oraz tańca i stepu wykonywanego przez zawodowych tancerzy; www.exys.pl
  • REELANDIA – jedna z najlepszych grup tańca irlandzkiego w Polsce, założona w 1992 roku, w swoim dorobku ma pokazy na największych scenach w Polsce i Europie (min. Francja, Szwajcaria, Niemcy, Ukraina); www.reelandia.com
  • CEILIduet muzyków grających tradycyjną muzykę celtycką połączoną z kompozycjami autorskimi utrzymanymi w charakterze utworów irlandzkich, szkockich, bretońskich i galickich; www.ceili.pl

 

Osoba odpowiedzialna za organizację koncertu: Mariusz Karolak.

Tap Iree
Patronat medialny:
  • Radio Puławy 24
  • www.pulawy.naszemiasto.pl
  • Tygodnik Powiśla
  • Wspólnota Puławska
  • www.e-pulawy.pl
  • Nasz nRegion
  • www.mmpulawy.pl


Wspiera nas też lokalna telewizja kablowa, czyli TVK Puławy.

  • EXYS 
Exys to połączenie dźwięku, światła, ruchu, energii i koloru. Magiczny świat zespołu EXYS można określić trzema słowami: muzyka, światła, rytm. Elektroniczne brzmienia syntezatorów, urządzeń niezwykle popularnych w latach 70. i 80. zeszłego stulecia, światła UV, dym, ruch tancerzy, błękitna harfa laserowa, podświetlane elektryczne skrzypce, autorska muzyka, czerń i błękit oraz neonowe stroje artystów. Te elementy wypełnią przestrzeń również i naszej puławskiej sali widowiskowej już 7 września.

EXYS tworzą prawdziwi profesjonaliści i pasjonaci: Edyta Jakubowska (taniec), Sławek Strzykowski (wykonawca muzyki). Zespół powstał w październiku 2012 r. w wyniku spotkania tych dwojga ludzi. Wizja połączenia koncertu muzyki elektronicznej ze stepem przekształciła się w performance, który teraz będzie można zobaczyć również w Puławach.

Informacja o artystach:

  • Edyta Jakubowska – od 9 lat związana z tańcem irlandzkim; występuje na koncertach w Polsce i za granicą z zespołem Carantuchill, Reelandią i The Treblers; prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży z tańca irlandzkiego; wykładowca na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.
  • Sławek Strzykowski – od ponad 30 lat tworzy muzykę elektroniczną, która jest jego największą pasją; właściciel ponad 120 kilkudziesięcioletnich syntezatorów i innych urządzeń elektronicznych; zawodowo produkt manager w polskim oddziale Microsoft; doktorat w Instytucie Badań Systemowych PAN.

  • Reelandia

Reelandia to profesjonalny zespół tańca irlandzkiego, który powstał w 1992 r. i ma swoją siedzibę w Warszawie. Zespół wywodzi się z dawnego Finnan Geas, a założyła go grupa przyjaciół, zafascynowanych tańcem irlandzkim i kulturą celtycką. W tamtych czasach nie tak popularną jak dziś.


W programie artystycznym Reelandii jest kilkadziesiąt minut widowiskowego tańca: od tradycyjnych układów setowych, takich jakie można zobaczyć w irlandzkich pubach, przez bardzo kobiece tańce jak slip jig, w większości autorskie choreografie grupowe (poza tańcami ceili), aż po słynny step irlandzki.


Grupa występowała już na największych, najbardziej prestiżowych scenach w Polsce (m.in. w warszawskich teatrach Roma, Rampa, Sali Kongresowej, w krakowskim Teatrze Groteska, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, w filharmoniach w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Słupsku) i w Europie (m.in. festiwal Les Roches Celtiques we Francji, Guinness Festival w Szwajcarii, Niemcy, Ukraina).

 

Reelandia gościła w programach telewizyjnych "Europa da się lubić" czy "Kawa czy Herbata", współpracowała z wieloma zespołami muzyki irlandzkiej m.in.: Beltaine, Open Folk, Shamrock, Dun An Doras. Reelandia stworzyła także popularne widowisko "Touch of Ireland" i występowała obok takich artystów jak: Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Robert Kasprzycki, Bernard Maseli, Kuba Badach, Anita Lipnicka, Anna Dymna.


Tancerze Reelandii to profesjonaliści, odnoszą sukcesy w zawodach tańca irlandzkiego, zajmując wysokie miejsca w najwyższej kategorii "open". Ich trenerami są certyfikowani nauczycie tańca z Anglii, Irlandii i ze Stanów Zjednoczonych.

 

  • Ceili

Krzysztof Szmytke i Paweł Szymiczek w duecie Ceili łączą tradycyjne melodie irlandzkie z nowoczesnymi aranżacjami i folkową improwizacją. To fuzja tradycyjnej muzyki celtyckiej z kompozycjami autorskimi utrzymanymi w charakterze utworów irlandzkich, szkockich, bretońskich i galickich.

Ceili gra ludowe melodie celtyckie z aranżacjami w stylu nowoczesnym, improwizacją oraz zupełnie oryginalnymi kompozycjami współczesnymi. Zespół powstał w kwietniu 2010 r. w Warszawie.

 

Paweł gra na flecie irlandzkim, dudach szkockich, dudach hiszpańskich i flecie o słowackim pochodzeniu zwanym koncovka. Krzysztof natomiast gra na skrzypcach elektrycznych i akustycznych. Obu panom nie jest tez obca gra na gitarze, obydwaj również śpiewają. Duet koncertował już w wielu polskich miastach. A co oznacza jego nazwa? Otóż céilí  (wymowa: kejli) to w języku galeickim słowo oznaczające zebranie, zgromadzenie podczas którego się tańczy i śpiewa.

 

  • Etiuda

Zespół Baletowy "Etiuda" działa w naszym ośrodku od samego początku, choć jego korzenie sięgają roku 1968. Wieloletnia rzetelna praca Zofii Stec - instruktora prowadzącego "Etiudę"- pozwoliła nadać zespołowi wyjątkowy charakter, w którym emanuje z młodych artystów piękno i gracja ruchu w rytm dobrej muzyki. Przez lata przez zespół przewinęło się około 2 tysiące dzieci i młodzieży. Dla niektórych z nich taka "zabawa w taniec" stała się później pasją życiową, która poprowadziła uczestników zajęć do szkoły baletowej, aby dalej mogli kształcić się na zawodowych tancerzy. Niektórzy z uczestników "Etiudy" wybrali studia na kierunkach artystycznych, część tańczy w profesjonalnych zespołach. Historię i dokonania zespołu prezentujemy tu.

Daty związane z tym wydarzeniem:

07 WrześNia 2013 | godz. 19.00, sala widowiskowa koncert "Tap Iree"
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"